F- Arm projekt

A Dr. Ámbédkar Középiskola az érettségi vizsga letételéhez szükséges tanulmányokat teszi hozzáférhetővé Észak-Magyarország szociális kirekesztettség által sújtott „telepei” lakóinak.

A farm alapvetően az oktatási program részét képezi, de munkalehetőséget, illetve az egészséges táplálékhoz való hozzáférés lehetőségét is kínálja a helyi, körül-belül 1000 fős, mélyszegénységben élő roma közösségnek. A farmot Savitribai Phule után neveztük el, aki a gender alapon elnyomott lányok jogaiért harcolt az oktatás eszközeivel.

Év: 2015
Projektfelelős: Derdák Tibor
A projektfelelős tiszsége : iskolaigazgató
Cím: 3720 Sajókaza Sólyom telep 7.
Telefonszám: 06308302029
E-mail cím: derdak@ambedkar.hu
A projekt webes elérhetése :ambedkar.eu/f-arm

Befogadó intézmény: Dr Ambedkar School
Cím: 3720 Sajókaza Sólyom telep 7.
Weboldal: www.ambedkar.hu
Az intéymény típusa: középiskola

A közigazgatás melyik szektorába tartozik a projektért felelősséget vállaló intézmény: közoktatás

Projektötlet: A Dr. Ámbédkar iskola egy farm projektbe kezd, így kívánva támogatni az iskolát látogató diákok családjainak megélhetését, jövendő munkahelyeket létrehozni a most náluk tanuló diákoknak, illetve elősegíteni a nők egyenjogúsodását. A farm Sólyomtelepen fog létrejönni, ami egy 800 lelket számláló „romatelep”. A telepet annak idején a környéken dolgozó bányászoknak és családjaiknak építették: a lakóépületekhez kis konyhakertek és keskeny termőföldparcellák is tartoznak. Középiskolánkat a telep bejáratának közelébe építettük, 2007 óta 100 diák látogatja intézményünket. Diákjaink szülei, az Asszonygyülekezet tagjai részt vettek saját földművelő tevékenységünk megtervezésében és megalapításában. Néhányuk most álláshoz juthat, amint befejezi a vonatkozó szakképzést. Földjeinken kecskéket legeltetünk, csirkéket, pulykákat tenyésztünk, organikus módon termelünk gabonafélét és zöldségeket. Iskolánk oktató-farm tevékenységét harmonizáljuk szüleink földjeinken végzett munkarendjével. Partnereink a Youtyúk tojásforgalmazó hálózat a Budapesti Állatkert a Corvinus Egyetem és a Triratna Buddhista Rend. A szegénységben élő emberek megtermelhetik a napi fogyasztásukhoz szükséges javak egy részét, az iskolai farm szociális boltjában kereskedelmi forgalomba bocsájthatják a termékek megmaradt részét. Intézményünkben végzett egyetemi hallgatók szaktudásukkal és lelkesedésükkel segítik a projektet.

A projekt megkezdése: Egy, a jövőben elindítandó szakképzés tanmenetét támogató iskolai farm létrehozásának ötlete már iskolánk alapításánál, 2007-nem megszületett. Az első növényültetést 2009-ben bonyolítottuk le. Ez a „Virágot a Virág utcára” projekt volt, melyet kvéker barátaink segítségével valósítottunk meg. Ezzel egy időben elkezdtük előfizetős villanyórák telepítésével foglalkozó programunkat, mely célja, hogy megakadályozza a mélyszegénységben élő emberek háztartásának eladósodását. Ezt az igyekezetünket a Budapest Film fesztivál közönsége is támogatta adománygyűjtéssel. A Szegények Bankjának kezdeményezéséhez csatlakozva és a bangladesi Grameen Bank példáját követve elkezdtük a szegénység miatt kirekesztett családok vállalkozói tevékenysége megkezdésének támogatását- elsősorban az állattartás, fakitermelés, kiskereskedelem és szállítás tevékenységi körökre fókuszálva. Két négyfős csoport próbálkozott meg ezzel az üzleti tevékenységgel, de az eredmények azt mutatják, a mélyszegénység ezen szintjére kényszerített embereknek napi konzultációra van szükségük egy fenntartható üzleti modell sikeres megvalósításához. A Máltai Lovagrend Szent János Rendje a magyar Élelmiszerbank és a Floral Diversity Center által rendelkezésünkre bocsájtott növénymag adományok segítségével 2010-ben egy háztáji kertészkedés programot indítottunk el. A Raiffeisen Bank, az Open Society Institute és az inscbrucki székhelyű Mpreis segítségével 2007 és 2015 között házakat és telkeket vásároltunk s így farm programunk annak komplexitásában megvalósíthatóvá vált.

A jelen helyzet: Iskolánknak tíz oktatási tevékenység bonyolítására alkalmas ingatlanja van, de ezen épületekhez tartozó telkeken és területeken (két hold föld és négy kert) száz baromfit és néhány kecskét is tartunk, gombatermesztő pincét és terményszárító épületeket, illetve az ipari hulladékból tüzelőanyagot előállító berendezést építettünk, jelenleg pulykák, szarvasmarha és szamarak tartására megfelelő épületeken munkálkodunk. A Budapesti Állatkert megajándékozott bennünket két indiai zebuval. A farm mindennapi munkájának folyamatos menetét az iskola háromfős technikai személyzete biztosítja, akik mindemellett diákjaink szülei. Néhány bírósági eljárás alá vont személy farmunkon dolgozhatta le a büntetésként rájuk rótt közmunkát, így kerülve el a börtönbevonulást. Jelenleg a mezőgazdasági szakképzés állami engedélyeztetése iskolánk irányában folyamatban van. A Munkaügyi Központ segítségünkkel mezőgazdasági alapképzést tartott munkanélküli roma emberek számára, melyen iskolánk néhány diákjának szülei is részt vettek. A szintén Sajókazán található Petőfi telep száz lakója hasznos résztvevője projektünknek, mivel ők eredetileg mezőgazdasági munkások voltak, a sólyomtelepi, eredetileg bányászként dolgozó lakosság ellenében. A punei Savitribai Phule Egyetemmel is együttműködésbe kezdtünk, mivel egyenlő esélyeket szeretnénk biztosítani az elnyomott nőknek.

A jövő kilátásai: Következő célunk mezőgazdasági tevékenységünk oktató farm profiljának bővítésére és egy szociális szövetkezet megalapítására fókuszál. Karámokat, ólakat, terményszárító házakat, sajtkészítő műhelyeket, a termények szállítására és a munkások kényelmes közlekedésére alkalmas műanyag borítású ösvényeket építünk. Az önellátó háztáji gazdálkodásaink termékei elkezdenek feltünedezni szociális boltunk kínálatában. A Budapesti Állatkert és indiai partnereink segítségével hagyományos indiai fűszereket termeszünk, és indiai állatokat tenyésztünk, hogy autentikusabban tudjuk képviselni Savitribai Phule, a jogfosztottak és a nők egyenjogúsági küzdelmei hősének világát. Farmunk nem csak iskolánk diákjainak oktatását szolgálja, hanem nyitott a közönség előtt-az idelátogatók emberi jogi, közgazdaságtani és tudományos ismeretterjesztésben részesülhetnek itt. Hosszabb távon más „romatelepeken” is hasonló farmgazdálkodást szeretnénk elindítani, ahol középiskolákat is alapítanánk az alsózsolcai metodista közösséggel és a mátraverebély-tari buddhistákkal való együttműködésben.

Mi a projekt újító eleme: Projektjeinket a már létező, Roma emberekkel való együttműködésben megvalósított mezőgazdasági projektek (Autonómia Alapítvány, Raiffeisen és Grameen bankok,Every child…) tapasztalatainak felhasználásával hoztuk létre, de azt gondoljuk, új minőséget képviselünk, mert a háztartásokat szövetkezetbe szervezzük, középiskolás képzést biztosítunk és klienseink egy komplex, iskolai farmon sajátíthatják el a mezőgazdálkodás mesterfogásait. Ezen az úton óvjuk meg őket a rossz döntésektől és a csődbemenéstől. Tevékenységünk annak bizonyos pontjain rokonságot mutat más vallási közösségek mezőgazdasági projektjeivel, de a Hutteri Testvérek vagy a Krisna- tudatú hívők mezőgazdasági projektjeikben kizárólag vallásuk követőit alkalmazzák. A mi tevékenységünk jobban hasonlít ahhoz, amit a középkori monostorok csináltak -mi megélhetést és innovációt kínálunk a környék teljes lakosságának. A vallási háttér védelmet nyújt számunkra a korrupciós nyomás elől, amely egyre fenyegetőbb tényezőnek tűnik Magyarországon. A mélyszegénységben élő emberek számára létrehozott programokban nagyobb hangsúlyt fektetünk az anyagi egyensúly meg/visszaszerzésére, mint a vallási tanításokra. Ehelyett Savitribai Phule nyomán egy teljes, emberi jogi narratívát kínálunk klienseinknek. Azt tapasztaljuk, hogy sok hagyományos család életének anyagi jobbrafordulása után a nők elnyomása fokozódik ahelyett, hogy csökkenne. Közösségünk és középiskolánk a nők emancipációjának pártján áll.

Fókuszaink: Munka / Munkanélküliség / Szakképzés /Szegénység / Hajléktalanság/ Adóságcsapda / Iskolán kívüli oktatás / Szabadidőpedagógia/Fogyatékkal élők/ Felnőttoktatás / Család / Ifjúsági szakszolgáltatás/ Nők / Férfispecifikus munka/ Kistérség/ Város / Regionális fejlesztés/ Bűnözés / Igazságszolgáltatás / Büntetés végrehajtás utáni visszailleszkedés/Bevándorlás / Interkulturália / Nemzetiség/Függőségek

A projekt fókuszcsoportjainak életkori tagolódása: 12 – 18 év-ifik , 19 – 25 év-fiatal felnőttek , 26 – 60 év – felnőttek

A fókuszcsoportok neme: nők, férfiak

 

eredeti: http://www.ambedkar.eu/f-arm/

This entry was posted in Diákjaink, tanáraink írták. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.