Iskolánk

Iskolánk Dr. Bhimrao Ramji Ámbédkarról (April 14, 1891-December 6, 1956), egy indiai jogászról, értelmiségi és politikai vezetőről lett elnevezve. Ámbédkar egy szegény, dalit (az „érinthetetlenek” kasztja, amely az indiai kaszt rendszerben a legkevesebb hatalommal és legtöbb kiszolgáltatottsággal járó kaszt-hovatartozást jelent) családba született és kaszt-társaihoz hasonlóan a társadalmi és gazdasági elnyomás számtalan módjával kellett megküzdenie. Ámbédkar életét az indiai kaszt-rendszer ellen és az „érinthetetlenséggel” megbélyegzett társadalmi csoport jogaiért való harcnak szentelte. Üzenetének fontosságát hazánk a Roma ember jogokért küzdő aktivistái is felismerték.
Iskolánk elsősorban az észak-magyarországi régióra fókuszál, ahol az érettségit szerzett mélyszegénységgel küzdő roma tanulók aránya 1%-nál kisebb. Sajókaza, lak, Alsóvadász és Homrogd „roma-telepein” ezrek élnek a középfokú oktatási rendszerbe való bekerülés reménye nélkül. Hisszük, hogy a megfelelő oktatási koncepciók megvalósítása növelni fogja az említett arányt és a mélyszegénységben élő roma szülők gyerekei a megfelelő képesítés megszerzése és az érettségi vizsga sikeres letétele után a munkaerőpiac versenyképes szereplőivé válnak.
Iskolánk személyközpontú pedagógiai szemlélettel dolgozik, diákjaink informatikát, angol nyelvet, és természettudományokat is tanulnak az oktatási rend keretein belül. A munkanélkülivé vált, magukat gyakran fölöslegesnek érző emberek az oktatásba való integrációjával sokan úgy érzik, új erők és életkedv szabadulnak fel bennük. Úgy érezzük, ez egy nagyon fontos küldetés hazánk legszegényebb régiójában.
Iskolánk célkitűzése, hogy kiutat mutasson a szegénységből és olyan hatással legyen a diákok szociális és fizikai környezetére, hogy az mindenki számára örömtelivé és támogatóvá váljon. Tudatosan támogatjuk diákjainkat abban, hogy más iskolák sok esetben más társadalmi beágyazottsággal rendelkező diákjaival ismerkedjenek és barátkozzanak, amivel többek közt az a célunk, hogy diákjaink és családjaik bepillantást nyerjenek a jobb társadalmi körülmények közt élő emberek egészségmegőrzéssel kapcsolatos életvitelébe és lehetőség szerint egyes elemeiben kövessék azt. Az telepek lakosságának oktatásba való integrációjától a mélyszegénységben élő diákjaink, családjaik és szociális környezetük korai elhalálozásának csökkenését illetve megszűnését és életminőségük javulását is várjuk.
Annak ellenére, hogy iskolánk egy szegregált területen helyezkedik el, célunk az integráció, pontosabban egy teljesen szabványszerű és szintű középiskolai oktatás meghonosítása egy olyan szociális környezetben, ahol az eddig egyáltalán nem volt jelen. A minőségi oktatás megvalósulása iskolánkba vonzhatja a környék nem roma diákságát is, s ennek mentén új integrációs és kohéziós folyamat indulhat be a roma és a nem roma helybeli lakosság között. Hisszük, hogy az oktatás képzeletbeli térképén jelenleg fehér foltként éktelenkedő területek a jövőben fénylő csillagokká válhatnak.
Oktatási stratégiánk hangsúlyt fektet a hagyományos roma életmód megismertetésére és értékei megőrzése fontosságának hangsúlyozására. Annak ellenére, hogy a mindennapi élet Alsóvadászon, Sajókazán,Lakon, Homrogdon és más falvakban és telepeken is változik, valószínűnek tartjuk, hogy az itt élő embereknek továbbra is nagycsaládokban fognak élni. Bérmennyire nagy érték is a nagycsaládos lét, a megye lakosságának maradéka erről más véleményt is táplálhat. Pedagógiai célkitűzéseink közül így egyik legfontosabbnak azt tartjuk, hogy diákjainkat megfelelő önbizalommal és magabiztos tudással ruházzuk fel minden eshetőségre gondolva:maradjanak szülőhelyükön és alapítsanak családot, vagy tanuljanak tovább felsőfokú képesítést szerezve.
Intézményünk célja, hogy felébressze diákjainkban a tudásvágyat és annak felismerését, hogy megfelelő képesítés híján nem fognak tudni kitörni a szegénységből. Ezért ösztönözzük diákjainkat arra,hogy a befejezett általános iskolai tanulmányaik után nálunk szerezzék meg érettségivel járó képesítésüket is, ami segítségükre lesz életkörülményeik megjavításában.

 

eredeti: http://www.ambedkar.eu/our-school/

This entry was posted in Diákjaink, tanáraink írták, General. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.